History of Elected Officials in Gallatin County
Elected Office | Changes to Elected Office |
---|---|
Assessor | Combined with Treasurer July 27, 1993 (See Treasurer/Assessor) |
Attorney | |
Auditor | |
Clerk & Recorder | Combined with Surveyor November 14, 1986 (See Clerk & Recorder/Surveyor) |
Clerk & Recorder/Surveyor | |
Clerk of Court/Public Administrator | Combined Clerk of Court and Public Administrator November 1986 |
Coroner | Combined with Sheriff June 2008 (See Sheriff/Coroner) |
County Commission | |
Justice of the Peace | |
Sheriff/Coroner | |
Superintendent of Schools | |
Surveyor | Combined with Clerk & Recorder November 14, 1986 (See Clerk & Recorder/Surveyor) |
Treasurer | Combined with Assessor July 27, 1993 (See Treasurer/Assessor) |
Treasurer/Assessor | |
Attorney
4-year term
Name | Years of Service | Term Expires |
---|---|---|
Audrey Cromwell | 2023 to present | 12/31/2026 |
Marty Lambert | 1997 to 2022 |
|
Mike Salvagni | 1983-1997 | |
Donald E. White | 1977-1982 (special general election held 4/5/77) | |
Tom Olson | 1975-1977 | |
4-year term
Name | Years of Service | Term Expires |
---|---|---|
Erin Cox | 2019 to current | 12/31/2026 |
Jennifer Blossom | 2003-2018 | |
Joyce Schmidt | 1995-2002 | |
Sherry Hoekema | 1993-1994 / 1991-1992 (appointed) |
|
Carolyn Hartsog | 1987-1991 (resigned) | |
Douglas C. Kosty | 1983-1986 | |
Kenneth G. Mosby | 1979-1982 | |
William H. Johnson | 1973-1978 |
|
Name | Years of Service | Term Expires |
---|---|---|
Eric Semerad | 2019 to current | 12/31/2026 |
Charlotte Mills | 2007-2018 | |
Shelley (Cheney) Vance | 1989-2006 |
|
Clerk & Recorder
Name | Years of Service |
---|---|
Jerry Wine | 11/1986-1988 (appointed) |
Nancy Brown | 10/14/1986-11/10/1986 (appointed) |
Gary W. Pringle | 1983-1986 (resigned) |
Lucille A. Bridges | 1979-1982 |
Carl L. Stucky | 1967-1978 |
Earl O. Walton | 1951-1966 |
Surveyor
Name | Years of Service |
---|---|
Donald I. Brelsford | 05/1985-11/1986 (appointed) |
Dick McClue | 11/1984-05/1985 |
Rober H. Babb | 1979-1982 |
Earl R. Best | 1965-1977; 1983-1984 |
Name | Years of Service | Term Expires |
---|---|---|
Sanday Erhardt | 2021-present | 12/31/2024 |
Jennifer Brandon | 2005 to 2020 / 12/2003-12/2004 (appointed) |
|
Lorraine VanAusdol | 1987-11/2003 (resigned) |
|
Clerk of Court
Name | Years of Service |
---|---|
Lorraine VanAusdol | 1981 - 1986 |
Public Administrator
Name | Years of Service |
---|---|
John Mandeville | 1983 - 1986 |
George W. McKean | 1963-1982 |
District 1
Name | Years of Service | Term Expires |
---|---|---|
Zach Brown | 2021-present | 12/31/2026 |
Don Seifert | 2015 to 2020 |
|
Pierre Martineau | 2013-2014 | |
Bill Murdock | 1997-2013 (resigned) | |
Kris Dunn | 1995-1996 / 1993-1994 (appointed) | |
Deb Berglund | 1991-1993 (resigned) | |
Ramon S. White | 1985-1990 | |
Joy I. Nash | 1979-1984 | |
George R. Gillett | 1973-1978 |
|
District 2
Name | Years of Service | Term Expires |
---|---|---|
Jennifer Boyer | 2023 to present | 12/31/2028 |
Joe P. Skinner | 2005-2022 |
|
Jennifer Smith Mitchell | 1999-2004 | |
Jarvis Brown | 06/1998-12/1998 (appointed) |
|
Jane Jelinski | 1984-1998 (resigned) | |
Ruthmary Tonn | 1981-1984 | |
George W. Sager | 1975 -1980 |
|
District 3
Name | Years of Service | Term Expires |
---|---|---|
Scott MacFarlane | 2019 to current | 12/31/2024 |
Steve White | 2007-2018 | |
John Vincent | 2001-2006 | |
Phil Olson | 1995-2000 | |
David Pruitt | 1989-1994 | |
Wilbur D. Visser | 1983-1988 | |
John H. Buttelman (Special election held April 5, 1997) | 1977-1982 | |
Justice of the Peace
4-year term
Department 1
Name | Years of Service | Term Expires |
---|---|---|
Rick West | 2011 to current | 12/31/2026 |
Wanda Drusch | 2009 - 2010 (appointed) | |
Scott Wyckman | 1991 - 2008 | |
H.P. "Butch" Goan | 1983 - 1990 | |
Norma Schmall | 1979 - 1982 | |
Alfred O. Walton | 1973 - 1978 |
Department 2
Name | Years of Service | Term Expires |
---|---|---|
Bryan Adams | 2011 to current | 12/31/2026 |
Gordon L. Smith | 1991 - 2010 | |
B.J. Hultz | 1983 - 1990 | |
James J. Screnar | 1973 - 1982 |
Township 1
Name | Years of Service |
---|---|
Alfred O. Walton | 1968 - 1972 |
Calvin E. Barrick | 1964 - 1967 |
Alexander M. Schmall | 1960 - 1963 |
Roy W. Border | 1956 - 1959 |
Warner E. Johnson | 1954 - 1955 |
Roy W. Border | 1948 - 1953 |
Jas. N. Pratt | 1947 |
Township 2
Name | Years of Service |
---|---|
Titus Kurtichanor | 1966 - 1970 |
Alvin Ellison | 1964 - 1965 |
Harry Todd | 1958 - 1963 |
A.A. Pergande | 1942 - 1943 |
Township 3
Name | Years of Service |
---|---|
Betty L. Grace | 1970 - 1972 |
W.M. Smith | 1968 - 1970 |
Betty L. Grace | 1966 - 1967 |
Gerald P. Yetter | 1964 - 1965 |
Virgil A. House | 1962 - 1963 |
Elton Maxwell | 1958 - 1961 |
Roy W. Border | 1956 - 1957 |
Elton Maxwell | 1952 - 1955 |
Max Spohr | 1950 - 1951 |
Elton Maxwell | 1948 - 1949 |
Dean Hauseman | 1946 - 1947 |
Tie - unknown winner | 1944 - 1945 |
Tie - unknown winner | 1942 - 1943 |
Henry Caspers | 1940 - 1941 |
Township 4
Name | Years of Service |
---|---|
Lyle K. Williams | 1962 - 1968 |
Thomas A. Fairhurst Sr. | 1960 - 1961 |
A.E. Workman | 1958 - 1959 |
Roy W. Border | 1952 - 1957 |
Tie unknown winner | 1944 - 1945 |
W.H. Richardson | 1940 - 1943 |
Township 5
Name | Years of Service |
---|---|
Roy W. Border | 1952 - ? |
Art Reierson | 1950 - 1951 |
A. C. Stocking | 1948 - 1949 |
Len Verwolf | 1940 - 1945 |
Township 6
Name | Years of Service |
---|---|
Roy W. Border | 1956 - ? |
Chester H. Markel | 1952 - 1955 |
Hughie Byrd | 1948 - 1951 |
Len Verwolf | 1946 - 1947 |
J.A. Sieffert | 1940 - 1945 |
Sheriff/Coroner
4-year term
Name | Years of Service | Term Expires |
---|---|---|
Dan Springer | 2021 (appointed) to present | 12/31/2026 |
Brian Gootkin | 2012 (appointed) - 2020 (retired) | |
James R. Cashell | 3/6/2001 (appointed); 2003 - 2010 |
Coroner
Name | Years of Service |
---|---|
Duncan MacNab | 1999 - 12/2007 (resigned) |
Rob Myers | 1975 - 1978; 1989 - 1998 |
Doris Fisher (Heckerman) | 1979 - 1988 |
Sheriff
Name | Years of Service |
---|---|
Bill Slaughter | 1991 - 1/31/2001 (resigned) |
C. Ron Cutting | 1985 (appointed); 1987 - 1990 |
L. John Onstad | 1975 - 1985 (resigned) |
Superintendent of Schools
4-year term
Name | Years of Service | Term Expires |
---|---|---|
John Nielson | 2023 to present | 12/31/2026 |
Matt Henry | 2017 - 2022 | |
Laura Axtman | 2015 - 2017 | |
Mary Ellen Fitzgerald | 2003 - 2014 | |
Elmer R. Baldridge | 08/2002 - 12/2002 (appointed) | |
Jill Richards | 1995 - 08/2002 (resigned) | |
Mary Ann Brown | 1987 - 1994 | |
Margaret Brown | 1975 - 1986 |
Treasurer/Assessor
4-year term
Name | Years of Service | Term Expires |
---|---|---|
Maureen Horton | 2023 to present | 12/31/2026 |
Jennifer Blossom | 2019 - 2022 | |
Kimberly Buchanan | 2007 - 2018 03/2005 - 12/2006 (appointed) | |
Anna Rosenberry | 01/2003 - 2/2005 (resigned) 02/2002 - 12/2002 (appointed) | |
Jeff Krauss | 1999 - 12/2001 (resigned) 08/1997 - 1998 (appointed) | |
Stan Hughes | 07/1993 - 08/1997 (resigned) |
Assessor
Name | Years of Service |
---|---|
Arletta Derleth | 1984 - 1986 (appointed); 1987/1993 |
Ramon S. White | 1973 - 1984 |
Treasurer
Name | Years of Service |
---|---|
Stan Hughes | 01/1988 - 1990 (appointed); 1991 - 07/1993 |
Arletta Derleth | 11/1987 - 12/1987 (appointed) |
Loy B. Carroll | 1983 - 10/1987 |